Hayata Bakış Açımızı Değiştirecek Kitaplar

Kitaplar bazı insanların gerçekten hayatlarını değiştirmeyi başarabiliyorlar. Her kitabın kendine ait olan özelliği vardır. Fakat bazı kitaplar bir tık daha üzerinde olabiliyor. Durum böyle olunca hayata bakış açımızı değiştirecek kitaplar listesini yapmaktan da uzak durmayalım.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – 1984 – George Orwell

Kitaba baktığınız zaman aşk hikayesi olduğunu düşünebilirsiniz fakat romanın tamamında ağır bir eleştiri yer almaktadır. İnsanoğlunun nasıl sindirilip apolitikleştirildiğini, nasıl korkutulup sistemi sorgulamayacak kişiler haline getirdiğini anlatan bu romanı kesinlikle okumanız gerekir. Distopik roman olsa bile gerçeğe yakın bir kitap olduğunu anlayabileceksiniz.

Çavdar Tarlasında Çocuklar – 1951-  J.D. Salinger

Kitabın içeriğindeki başkarakterin üç gün boyunca yaşamış oldukları ele alınmıştır. Kitapta dil argo kullanılmış. O zamanın ahlaki anlayışına bakıldığı zaman içeriğinden dolayı kabul edilmez olduğundan ABD’de tutucu olan kısımlarda uzun bir süre yasaklanmıştır. Modern zamanın başyapıtı olarak anılan bu eserden sonraysa Salinger aşırı ilgiden bunalıp, kendini eve kapatır. Daha sonrasındaysa ölene kadar yazdıklarını yayınlatmamaya karar verir.

Hayvanlardan Tanrılar – Sapiens

Kitap 2015 senesinde Türkçeye çevrilen ve en çok satanlar arasına girmeyi başaran Hayvanlardan Tanrılara kitabı bugüne kadar yaşamış olan insan türlerine değinilmiş ve insan türlerinden günümüzde halen yaşayan Homo Sapiens’in tarihi gelişimi bilimsel verilere dayanıp ayrıntılı bir şekilde ele aldığı kitaptır. İnsanlara olan bakış açınız değişecek. Bu kitabı okuduğunuz zaman her şeyin aynı kalacağını düşünmeyin.

Sineklerin Tanrısı – William Golding

Nobel Edebiyet Ödülü alan romancı ve şair William Golding 1954 senesinde yazmış olduğu alegorik bir roman türüdür. Kitap gerçekte olmayan nükleer savaş esnasında geçmektedir. Kökenlerimizdeki vahşiliğe dönüşten bahsedilir. Golding, II. Dünya Savaş’ında görmüş olduğu vahşetin etkisi ile bu kitabı yazar.

Küçük Prens – Antoine de Saint – Exupéry

Çocuk romanı olarak görünen Küçük Prenses 7’den 70’e herkese kendini sevdirip, her kişinin kendine farklı dersler çıkarabileceği bir kitap türüdür. Hayatınıza nasıl baktığınız ile sorunlarla nasıl başa çıkacağınız ile alakalı olan bu kitabı mutlaka okuyun. Okuduğun zaman bana hak vereceksiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir