İki Tane Şiş İle Mavi Kısa Çorap Yapımı

Genelde bu tür çorap yapımları, en az 5 şiş ile yapılmaktadır. Ancak pratik gösterimi ile artık sadece 2 şiş ile şirin, kısa ve kullanışlı bir çorap örebilirsiniz. Son derece basit bir yapımı ile bu örgü, sizi hiç yormayacak.

Burun kısmından tam olarak 10 adet ilmik ile başlayarak yönünü değiştirin. Yan tarafa doğru atanan ilmiklere arttırmalar yaparak ipliğinizi güçlendirin. Ancak yan kısımlarda dikkat etmeniz gereken bir özellik bulunmakta. Kişinin istediği uzunluklara ve çaplara göre devam etmelisiniz. Ayrıca topuk yaptıktan sonraki kısımlarda gelecek olan lastikleri, istenilen ölçüyü tamamladıktan sonra koymayı da unutmayın.

Mavi kısa çorap yaparken, orta kısımlarına geldiğinizde haraşo yapmayı unutmayın. Aksi taktirde görünüşü bozulacaktır. Bu işlemi yaparak aynı zamanda dikiş izlerini yok etmiş ve epey rahatlık sağlamış oluyorsunuz.

Kolaylık açısından 3 numaralı misinası bulunan veya normal, gündelik hayatta kullandığınız şişleri kullanabilirsiniz. Örgü sırasında tek renk kullanmanız, örgü sonunda daha iyi sonuçlar çıkarmanıza yarayabilir. Bunun nedeni tek rengin sade ve hoş durmasıdır. İşte yapılış sonunda elde edilen bir başarı:

Düz şeklinde yapılan örgüler kullanım açısından daha ferahtır. Fakat örnekli şekilde kullanmak isteyen kişiler, bildikleri örnekteki gibi modeli yapıp bu tekniği kullanabilirler.

Alt ve açık kullanılacak olan çorapların arkası genelde dikişli oluyor. Hissiyat açısından kullanıcıya acı vermez fakat görünüşünü düzeltmek için alt taban kısmına 2 veya 3 adet ilmik, ardından da haşaro yapabilirsiniz.

Eğer ayak numaranız fazla büyük ve geniş ise yine de tavsiyem 10 ilmik atarak devam etmenizdir. Yanlardan giderken, topuk kısmına yaklaştığınızda örgülerinizi daha kısa veya uzun yaparak aradaki ayak ölçüsü farkını kapatabilirsiniz.

Ayrıca bir de püf nokta bırakayım. Topuktan biraz örüp lastik kısmına geçerseniz daha derli toplu ve rahat kullanırsınız. Hepinize şimdiden kolay gelsin.

“İki Tane Şiş İle Mavi Kısa Çorap Yapımı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir