Kara kalem Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çizime başlayabilmek için konuyla alakalı kaynaklardan yararlanmanız gerekir. Karakalem öğrenmek istiyorsanız anatomileri doğru bilmeli, çalışmalara da bakarak çalışmanız gerekir. Örnek olarak spora yeni başladıysanız direkt 150 kg kaldıramayıp, 30 kg ile başlamanıza eşit olacaktır. Yani ilk olarak teknik bilgileri bilmeli, anlamalısınız. Unutmayın ilk önce kuvvetli bir temel oluşturmalısınız. Şimdi gelelim kara kalem çalışması nasıl yapılır sorusuna.

Karakalem çalışmanızda taslak, ana hatlar, detaylandırma ve tonlama şeklinde ilerlenmesi gerekir. Enerjiniz yükselmişken, dikkatinizi tam olarak topladığınız da taslağı bitirip çizme için en dikkat edilmesi olan alan hareket, jest ve mimiklere odaklanmasınız. Çiziminizi yaptığınız zamanda canlı ya da nesneye en fazla benzeyecek resmi çizmenizdeki önemli kısım burasıdır.

Detaylandırma ile tonlama kısmında efor harcayacağınızdan dolayı poza, orana ve mimiğe ait olan çizimi bitirip, daha sonrasında ince işleme geçmeniz sizin acınızdan daha sağlıklı olacak.

Kalemi Tuttuğunuz Elinize Dikkat Edin!

Karakalem çalışmasını yapıyorken kalemi tutmuş olduğunuz elinizin hijyeninden emin olmalısınız. Elinizin bir kısmı boyandığında sayfada asla düşünemeyeceğiniz ve daha sonrasında ise silemeyeceğiniz izlere neden olabilir. Bu durumda emeğinizi çöpe attıracaktır. Beyaz kağıt üzerinde çalışıyorsanız elinizin temiz olduğundan emin olun.

Kalem Ucunuz Mızrak Gibi Olmalı!

Çizmeye yeni başlayacak olan kişiler için kalemtraş burada tercih edilecektir fakat kalemtraş vakit kaybı ve dikkat dağıtıcı olduğundan dolayı kendinize zarar vermeyecek bir şekilde maket bıçağı ve zımpara kullanıp, kalemin ucunu daha geniş bir şekilde açmanız hem zaman kazandırır hem de kaleminizi kağıt üstünde daha kontrollü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Ayrıca da geniş uç açmanın dışında farklı bir meditasyon çeşidi olduğunu da belirtelim. iş bir şekilde açmanız hem zaman kazandırır hem de kaleminizi kağıt üstünde daha kontrollü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Ayrıca da geniş uç açmanın dışında farklı bir meditasyon çeşidi olduğunu da belirtelim. Yaptığınız zaman daha iyi anlayacaksınız.

Malzeme Seçimi

En önemli olan konulardan biridir. Zevkinize, ortaya nasıl bir eser çıkartmak istediğinize göre değişir. Malzeme seçiminde çok dikkat etmelisiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir