Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Karakalem çalışmalarında taslak – ana hatlar – detaylandırma – tonlama sıralaması oldukça önemlidir. Bu sıralama kişiden kişiye fark gösterebilmektedir ancak standart sıralama bu şekildedir.
Karakalem çalışmanızda taslağı hazırladıktan sonra hareketi mimik ve jest konularına odaklanmalısınız.

Kara kalem çalışmanızda her ne çiziyorsanız ki bu canlı veya bir nesne olabilir, çiziminizi ona benzetmek için en can alıcı nokta tam da bu noktadır.
Detaylandırma ve tonlama kısmına geldikten sonra artık resminiz az çok hazır demektir.

Bu kısmın bir geri dönüşü yoktur ve her ne çizdiyseniz onun üzerinden detaylandırma yapmanız gerekecektir. Mimiklere, oranlara ve pozlara ait çizimleri de hallettikten sonra artık ince işlere girebilirsiniz. Karakalem çalışması yaparken kalemi tuttuğunuz elin hijyenik olmasına ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer elinize bir şekilde boya bulaşmış ise bu boya çalışma yaptığınız kağıda bulaşabilir ve çalışmanızı mahvedebilir.

Bu tip bir olayın başınıza gelmesi çok olası bir durumdur ve bu hususa çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Elinizi sürekli kağıda temas ettirerek çizeceğiniz resimde boya bulaşması muhtemeldir. Bu hususa da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kalem Ucunun Önemi
Eğer çizime yeni başladıysanız kaleminizi açmak için muhtemelen kalemtıraş kullanıyorsunuz. Ancak kalemtıraş tamamen zaman kaybı ve dikkat dağıtıcı bir objedir. O nedenle kalemi maket bıçağı yada zımpara yardımıyla açmanızı tavsiye ederiz. Maket bıçağı ile kaleminizin ucunun daha da genişletebilir ve bu şekilde hem zaman kaybını aza indirgemiş olursunuz hem de kalem ucu geniş olduğu için kalemin kağıt üzerindeki kontrolün de daha da rahat edersiniz. İlginçtir ki maket bıçağı ile kalem ucu açmak bir nevi insana terapi etkisi yapmaktadır. Daha önce maket bıçağı ile kalem ucu açmadıysanız bu dediğimi anlayamayabilirsiniz ancak bunu denedikten sonra ne demek istediğimi tam manasıyla anlayacaksınız.

Parmaktan Dağıtıcı Yapmayın!
Parmağı dağıtıcı olarak kullanmak oldukça sık yapılmaktadır. Ancak bunun için kulak pamuğu ve peçete gibi nesneleri kullanmak çok daha güvenli bir yoldur.
Bir anlık dalgınlıkla ıslaklık oranını tahmin edemediğiniz durumda resminize zarar verebilirsiniz. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için dağıtıcı olarak parmağınızı kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir