Piyano Nedir?

Piyano, özel bir mekanizma ile tuşlara bağlı olan çekiçlerin tellere vurması ile ses veren tuşlu ve vurmalı olarak kullanılan bir enstrümandır. Piyano, klasik ve caz müziğinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ansambl, solo performans, oda müziği, bestecilik ve prova için uygun bir enstrüman olarak kullanılır. Taşınabilir enstrüman olmamasından ve genellikle pahalı olsa da çok yönlülüğüyle aynı zamanda ise birden fazla yerde bulunma özelliğiyle dünyada en çok kullanılan müzik aletleri arasındadır.

Akustik piyano genel olarak ses tahtasını ve metal tellerini çerçevelemiş olan ve aynı zamandaysa koruyup ahşap kasasından oluşmak ile beraber 52 beyaz tuş ile 36 siyah tuşa sahiptir. Piyanonun tuşlarına bastığınız da içindeki teller aracılığı ile ses çıkmaktadır. Çekildiği zamanda teller damper yolu ile susturulmakta. Fakat pedal yardımı ile tuşlardan parmaklar kaldırılsa da sesi uzatabilmek mümkün.

Piyano Tarihi

1711 senesinde İtalyan Bartolomeo Ciristofori üstünde hafif ve kuvvetli sesleri çıkaran çalgı geliştirilip adına da İtalyanca kuvvetli ve hafif anlamında olan piano e forte ismi verilmiştir. Fransız Marius çalgıya tuşlarının ucuyla veya çekiç şeklinde biten tokmaklı klavyesini ekleyerek katkısını sağlamıştır.

1717 senesinde Alman Schröter, yumuşak veya sert çalınabilmesi için çekiç sistemini ekledi. 1720 senesindeyse bu sistemi G. Silbermann daha fazla geliştirmiştir. Piyano, niteliğinden ötürüyse 19. Yüzyılın sonunda en fazla aranılan müzik aleti oldu. 1780 senesinde Sebastian Erarda, Fransa da ilk piyano evini kurmuştur.

1908 senesinde Alman Erarda çift maşalı olan düzeneği kurduktan sonra Pierre Erarda bunu geliştirip günümüzdeki halini almıştır.

Piyano Çeşitleri

Piyanonun birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunların arasındaysa telleri yatay ve klavye kısmına dik olan kuyruklu piyano bulunurken, telleri yatay ve klavye kısmına paralel dikdörtgen piyano da yer almaktadır. Piyano tellerinin her biri eşit yarım tonlar ile akortlanmıştır. İlk öncelerinde kalın meşe levhalarından oluşmuş olan yapı kafesi günümüzdeyse madenden yapılmaktadır. Piyanolarda ilk olarak her ses tek bir telden çıkıyorken, sonralarında ses yoğunluğunun artması için iki veya üç tel titreştirilmesi eklenerek şimdi ki halini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir