Resim Çizerken Kullanılan Malzemeler

Resim çizerken herkes farklı bir teknikle o resmi çizebilir ve kullanılan tekniğe göre malzemelerde kendi içerisinde değişkenlik gösterir. Resim malzemeleri sizin duygularınızı kağıda dökmek adına bir araçtır ve bu nedenle tercih ettiğiniz yada edeceğiniz malzeme çok önemlidir. En sık kullanılan resim araçları ise şu şekildedir:

Kurşun Kalem

Resim yapmak adına gereken öncelikli malzeme tabiki de kalemdir. Kurşun kalemlerin çok incesi yada çok kalını makbul değildir. Çok ince yada çok kalın olan kurşun kalemleri, kalem üzerindeki hakimiyetinizi olumsuz yönden etkiler ve bu nedenle zararlıdır. Kurşun kalem tercihinde yumuşak tahtalı olanları tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Çizeceğiniz resme ve yapılacak işe göre kurşun kalemin sertliği seçilmelidir.

B – 2B – 3B diye kalem numarası büyüdükçe kalem yumuşar,
H – 2H – 3H diye kalem numarası büyüdükçe kalem sertleşir.

Resim Kağıdı
Resim kağıtları klasik kağıtlardan çok daha farklıdır. Bir yüzü pürüzlü, çizgisiz ve farklı renklerde üretilir. 35×50, 50 x 70 ve 70 x 100 boyutunda olan resim kağıtları standart olarak kullanılan boyutlardaki resim kağıtlarıdır.

Silgi
Resim çizerken yapabileceğiniz herhangi bir hata da silgiyi kullanırsınız. Ancak tercih ettiğiniz silginin iz bırakan türden bir silgi olmamasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde yaptığınız hatada silgiye başvuracak ve silgi iz bırakacaktır. Böyle bir durumda ise çalışmanız berbat olacaktır. O nedenle tercih edeceğiniz silgi olabildiğince yumuşak olmalıdır.

Resim Altlığı
Resim yaparken kağıdın düzgün durması adına resim altlıkları kullanılır. 35×50 cm, 50 x 70 ve 70 x 100 boyutunda satılan resim altlıkları makalenin başında bahsettiğimiz resim kağıtları boyutlarına uygundur. Örneğin 70 x 100 boyutunda resim kağıdı tercih ettiyseniz 70 x 100 boyutunda resim altlığı kullanmanız gerekecektir.

Mürekkepler
Mürekkep tercihinde ise dolma kalem ve çini mürekkep tercih etmeniz gerekmektedir. Çini mürekkeplerin çabuk kuruyanları çok daha iyidir ve onları tercih etmeniz gerekmektedir.

Airbrush

Bir çeşit boya püskürtme aracıdır.

Pistole

Vektörel çizim yapmak adına kullanılmaktadır. Ölçü işaretsiz bir cetveldir.

Boyama Bıçakları (Spatula)

Spatula düz bir metalden yapılmıştır ve düzlem işlemeleri için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir